Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

International Day of War Veterans

International Day of War Veterans

Dňa 11.nov. o11.hod. ;11. min. sme sa zišli pred pomníkom padlých v ;Prvej svetovej vojny, aby sme si v ;rámci Medzinárodného dňa vojnových veteránov uctili pamiatku padlých v ;oboch svetových vojnách.

Práve dňa 11. nov. 1918 o11.hod. ;11.min. zaznela posledná delostrelecká salva pri podpise prímeria v ;meste Compiegne (Kompieň) vo Francúzku, ktorým sa Prvá svetová vojna skončila.

Prvá svetová vojna trvala 4 years . Na rozdiel od všetkých predchádzajúcich vojen straty na ľudských životoch, ktoré si táto vojna vyžiadala, nemali obdobu v celých doterajších ľudských dejinách. Zmobilizovaných bolo 65 miliónov vojakov. ;toho bolo 8 miliónov zabitých a ;21 miliónov zranených, alebo zmrzačených. Hrôzy a ;útrapy vojny, zostali tak hlboko vryté do vedomia jej účastníkov, že hneď ako vojna skončila bol 11.nov. vyhlásený za Deň vojnových veteránov.

Symbolom tohto dňa je červený kvet poľného maku z ;Flanderských polí. Je to spomienka na báseň kanadského lekára účastníka Prvej svetovej vojny, ktorú napísal po bitke pri belgickom mestečku Ypér v ;year 1915, kde zahynuli tisíce vojakov. Tu je úryvok z ;tejto básne:

 ;

Na poliach flámskych kvitnú maky divé

rad za radom lemujú biele kríže clivé.

Tu ležíme.

My už však nevstaneme

;je to možno zdanie,

že včera ešte žili sme

;teraz len ticho ležíme

na tejto flámskej pláni.

Len divé maky červené

ďalej rastú na poliach flámskych.

 ;

Vznikla tradícia zdobiť účastníkov tejto spomienky kvetom poľného maku.

Druhým symbolom tohto dňa je „Zvon mieru.“ V severnom Taliansku pri mestečku Rovereto sa počas 1. Svetovej vojny odohrali kruté boje s ;veľkým množstvom padlých. Na návrh miestneho katolíckeho farára Dona Rosaro zhotovili z ;roztavených zbraní a ;mosadzných nábojníc, ktoré zozbierali na okolitých bojiskách, 22- tonový zvon, ktorý umiestnili na návrší nad mestečkom Rovereto. Zvon bol najskôr zavesený na drevenom ráme, ale od  ;year 1965 zvon nesú oceľové piliere, ktoré boli vyhotovené z ;peňažných darov 114 štátov sveta. ;okolí stojí 114 stožiarov s ;vlajkami týchto štátov.

Tento Zvon mieru sa každý rok 11. nov. ;11. hod a ;11. min. rozozvučí na 5 minút. ;jeho hlasu sa pripájajú hlasy mnohých zvonov po celom svete, pridal sa aj hlas nášho zvona.

Tretím sybolom tohoto dňa sú ;plamienky sviečok, zapálené na hroboch padlých vojakov. Plamienky týchto sviečok okrem pamiatky na padlých nech nám svietia na ceste k mieru a ;porozumeniu medzi národmi.

V súčasnom období si aj v ;Slovenskej republike pripomíname Deň vojnových veteránov najmä preto, že v ;Prvej svetovej vojne bojovali aj Slováci. ;severnom Taliansku bojovali Slováci na oboch stranách frontu. Jednak v ; Rakúsko – Uhorskej armáde, ale aj na strane Talianska ako dobrovoľníci , ;radoch Česko – Slovenských legionárov. Pri mestečku Rovereto v ;krutých bojoch boli na oboch stranách veľké straty na životoch. Dobrovoľníci –; Legionári mali také veľké počty obetí, že si tam na nich dodnes s ;úctou spomínajú a ;;miestnom múzeu vojny majú legionári samostatnú expozíciu.

Pri tejto príležitosti sa natíska myšlienka o nezmyselnosti vojen. ;množstve vo vojnách zmarených životov, ale aj o ;obrovských hmotných škodách. Dnes je 99 rokov od skončena 1.svet. wars, ale vojny sa v ;rôznych častiach sveta s ;menšími prestávkami a pod rôznymi zámienkami vedú stále. Zámienkou začatia hroznej 2.svet. wars, ktorá trvala 6 rokov a priniesla viac obetí a ;viac skazy, ako tá Prvá, zámienkou bol „životný priestor.“ pre nemecký národ. Okrem iného, výroba a ; predaj zbraní je tak výnosný obchod, že sa ho neda zastaviť. ;tak vojny pokračujú.

Ing. Ivan Gáži